Shavasana: odpočinek na jógové podložce

11.08.2023

Pojďme se trochu ponořit do jógový pozice, která bývá známá i úplným začátečníkům. I když se může zdát, že ležet na zemi jako mrtvý tělo není nic důležitýho, shavasana má v jógový praxi zásadní význam z nepochybnejch důvodů – je to moment odpočinku s hlubokym vlivem na naši fyzickou i duševní pohodu. 

Pozice mrtvoly aneb Šavásana

V sanskrtu znamená "pozice mrtvého těla" a píše se takhle शवासन. Je to jedna z vůbec nejdůležitějších pozic v jógový praxi. Většinou se dělá na konci lekce. Její cíl je jednoduchej a vlastně předvídatelnej – hlubokej odpočinek a uvolnění těla a mysli.

Historie Shavasany sahá samozřejmě hluboko do minulosti, kořeny má v tradiční indický kultuře a v józe. "Vyvinuli" ji jako součást jógový praxe s cílem umožnit tělu a mysli regeneraci po náročných cvicích. Její původ lze vysledovat až do starověkých textů jako je "Hatha Yoga Pradipika", která zdůrazňuje důležitost relaxace pro dosažení celkovýho zdraví.

Jak ji provádět?

Shavasana není jen o ležení na zemi, má svou jasně danou podobu:

  • Příprava: Lehni si na zem na záda, nohy dej mírně od sebe a ruce polož podél těla s dlaněmi obrácenými vzhůru.

  • Uvolnění těla: Postupně uvolňuj všechny části těla, začínej nohama a postupuj nahoru směrem k hlavě. Zaměř se na uvolnění svalů.

  • Dechová pozornost: Soustřeď se na svůj dech. Snaž se dýchat klidně a rovnoměrně, pomůže ti to uklidnit mysl.

  • Meditace: Ponořte se do klidu. Nech mysl volně proudit a soustřeď se na tady a teď. Právě v "mrvole" řada lidí zažije svůj první stav meditace, rozhodně teda její účinky nepodceňuj.

  • Odpočinek: Zůstaň tu 5-10 minut, nebo tak dlouho, jak ti to bude pohodlný. Účinky jógy se vstřebají a novej stav bude o to pohodovější.

A proč je tak důležitá na konci jógový praxe a co v těle dělá?

Důvodů je hned několik. Tahle pozice má hlubokej vliv na tělo, mysl a energii, a pomáhá uzavřít jógovou seanci harmonicky. Pojďme se podívat na jednotlivosti:

  1. Regeneruje tělo: Během jógové praxe tělo vystavujeme různým pohybům a napětí. Shavasana pomáhá se doopravdy uvolnit a tělo může cvičení lépe zpracovat.
  2. Normalizuje srdeční rytmus: Během cvičení (a u někoho hlavně u záklonů) se srdeční tep a dech zrychlujou. Shavasana shazuje tepovku dolu a dává prostor se vydýchat. Klidní tak i nervovej systém.
  3. Snižuje stres: Už jsem to trochu nakousla v bodě výš – shavasana má silnej relaxační účinek na nervovej systém. Během ní se snižujou hladiny stresovejch hormonů, jako je kortizol, což vede ke zklidnění mysli a celkovýmu pocitu uvolnění. To se nám všem, moderně žijícím lidem, dost hodí.
  4. Energeticky harmonizuje: Tím, že ležíme klidně na zemi a soustředíme se na dech a tělesný pocity, dovolujeme, aby se energetický toky v našem těle harmonizovaly a vyrovnaly. Cítíme pak větší rovnováhu a klid. 
  5. Připravuje na meditaci: Shavasana je taky pomylnym mostem mezi fyzickou praxí jógy a meditací. Když se naučíme uvolnit tělo a mysl, připravujeme se na hlubší meditační praxi, která může následovat. Zrelaxovaná a klidná mysl je totiž ideálním vstupem do meditačního stavu.


Všechny tyhle benefity znamenají, že shavasana neni pouhým zakončením jógy, ale klíčovym prvkem celý jógové praxe. Je to doba, kdy tělo a mysl skutečně vstřebají všechny výhody fyzickýho cvičení a meditační praxe praktikovaný během jógy.  A je to taky chvíle, kdy si můžeme skutečně připomenout, že jsme jednotou těla, mysli a ducha.😎

Tak si tenhle "dáreček" na konci každý praxe neodpírejme, ale naopak mějme co nejvíc času se do něj uvolnit.


Namasté! 🙏

Lída