Přírodní deodorant jako základ vědomý sebepéče

12.08.2023

Na den, kdy jsem si pořídila první Rexonu, si pamatuju úplně přesně. Bylo mi 12, šla jsem s kamarádkou přes celý město do drogerie a odpoledne za to dostala od mamky vyhubováno. Konvenční deodoranty jsem pak používala dalších 14 let, až do 26. Teď se pro sebe snažím volit to nejlepší, takže si do podpaží chemii nestříkám. Co mě k tomu dovedlo?

Hormonální disbalance jako příznak moderní doby

Skutečnost je taková, že hormonální problémy má většina západní populace. Lidskej organismus je totiž taková malá chemička a hormony jsou její veledůležitou součástí. Jelikož od sebe ale býváme, jak se tak říká, "odpojený", často si toho nevšímáme. Svoje tělo mnohokrát nevnímáme anebo některý symptomy raději neřešíme. Neni to totiž pohodlný, všimnout si problému a pak ho řešit. U mě to tak bylo taky, ne že ne. A vlastně pořád je, ale snažim se s tim postupnýma krokama něco dělat.

Když mi bylo 28, začalo se mi dělat brutální akné. V pubertě jsem měla pleť pěknou, ale v dospělosti se něco pokazilo. Teď už vím, co. Protože mě taky hodně bolela menstruace, časem jsem zjistila, že mám endometriózu. A to je co? Ženský onemocnění způsobený hormonální nerovnováhou, přesně přebytkem estrogenu na úkor progesteronu. Moje malý tělo už totiž ten chemickej mix, kterýmu jsem ho bez přestání vystavovala, přestalo zvládat. To víš – vysoká škola, špatnej spánkovej režim, stres, na živiny nedostatečný jídlo, občas nějaká párty (přiznávám, že docela hodně trávy), skoro žádnej sport, konvenční kosmetika… Někdo je citlivější a tak se nemoc projeví rychleji. A že těch hormonálně podmíněnejch onemocnění, co současnou populaci trápí, je. Taková ta dnes všudepřítomná obezita je pak jasnej důkaz.

Proč ale píšu primárně o těch deodorantech?

Protože ty používáme všichni. Všichni si je aplikujeme do podpaží, kde je jeden z uzlů lymfatickejch cest. No a jelikož kůže je orgán, přes kterej všechno absorbujeme. Stříkat si tam třeba hliník přítomnej ve většině drogerkovejch produktů zkrátka neni moc rozumný, ze stejnejch důvodů, jako se už nepoužívá hliníkový nádobí.

Nejnebezpečnější deodoranty jsou ty chemický. Tohle jsou nejdiskutovanější složky, který způsobujou problémy:

  • Parabeny: Konzervační látky používaný k prodloužení trvanlivosti produktů. Narušujou hormonální systém, zejména endokrinní funkce. Hledej je na seznamu složek např. jako E218 - methylparaben", E214 - ethylparaben", E216 - propylparaben.

  • Aluminiový sloučeniny: Hliníkový sloučeniny "zazátkovávaj" potní žlázy a snižujou pocení. Lidský tělo se ale potí z nějakýho důvodu. Hliník má vliv na neurologický a hormonální funkce.

  • Ftaláty: Používají se k měkčení plastů. Označujou se za hormonální disruptory a mají zásadní vliv na reprodukční zdraví.

  • Syntetický vůně a barviva: Můžou způsobovat alergický reakce nebo podráždění kůže. Při absorbování pokožkou bejvaj toxický.

  • Triclosan: Antimikrobiální látka, občas se nachází v antiperspirantech. I on ovlivňuje hormonální funkce a způsobuje taky antimikrobiální rezistenci.

Nejlepší přírodní deodorant?

Rexona, Dove a jiný jim podobný jsou super účinný. Navoní na celej den a člověk se nepotí. Přírodních deodorantů jsem vyzkoušela spoustu a tohle žádnej neumí – nebo já ho zatim nenašla. Jakej je nejlepší teda nevim. Osobně mi vyhovuje pánskej od Welledy. Voní po bylinkách a účinkuje. V průběhu dne ho použiju třeba dvakrát, abych si připadala svěží.


Když pro svoje zdraví můžu udělat něco lepšího, dělam to. Jo, muset se vonět 2x denně pro někoho může bejt opruz, ale stojí to za to. A protože je deodorant základ dnešní "údržby těla", podobně jako čištění zubů, považuju to jako primární věc k řešení. Proto ten nadpis.


Co za deodorant používáš ty? Napiš mi do komentáře, fakt mě to zajímá.


Měj se hezky,

Lída