Lektorka jógy nemusí být jogínka a správnější je “jogín” než “jógin”

08.08.2023


Jóga se teď cvičí všude. Ve městech i na vesnicích, v sálech, v Sokolovnách i v parcích. Věděli jste, ale že lektorka, která předcvičuje, dost možná ve skutečnosti není jogínka? A že z hlediska jazyka je tohle označení navíc podle některých přístupů mylně?

Ásanová praxe jako fyzický cvičení je jenom jeden z 8 pilířů jógy

Pravděpodobně nejstarším a nejucelenějším shrnutím principů jógy jsou Patandžaliho Jógasútry. Je to moc podnětný a motivační čtení, navíc poměrně krátký, takže ho všem zájemcům o jógu doporučuju.

Pataňdžali ve svym díle představuje tzv. 8 stupňů jógy. Ásana, tedy tělesné cvičení, je jenom jednou z nich. Zajímá tě, co jsou ty další? Je to:

  1. jama - vnější disciplína,

  2. nijama - vnitřní dispciplína,

  3. ásana - správná pozice, tedy ta fyzická praxe,

  4. pránájáma - usměrňování dechu,

  5. pratjahára - odtažení smyslů,

  6. dhárana - koncentrace,

  7. dhjána - meditace,

  8. samádhi - ponoření se do sebe, sjednocení se.

První čtyři nás kultivujou, poslední čtyři obrací dovnitř sebe sama.


To napovídá, že jóga je o dodržování určitý kázně. Lektorka je doopravdy jogínkou tehdy, když se po týhle cestě snaží vědomě a zodpovědně jít. Třeba když nejí maso, pokud to její zdravotní stav nutně nevyžaduje. To je totiž v souladu s principem ahimsy (jedna z pěti morální zásad, tzv. jam), neubližování, nenásilí. 


Sanskrt navádí k pojmenování "jógin", jazyková příručka Ústavu pro jazyk český přitakává

Čtete-li ty zmiňovaný Jógasútry, možná se stejně jako já podivíte jedný věci (záleží, jaký budete číst vydání, já četla tohle, s komentářem svámího Mahéšvaránandy, autora systému Jóga v denním životě). A totiž: k označování toho, kdo kráčí cestou jógy, používá termín "jógin", což je v souladu s výslovností v sanskrtu. Pochází to ze slova "jógi", který je mužskýho rodu. Čistě pragmaticky by pak holky měly být "jóginí" – to ale může znít minimálně prapodivně široký veřejnosti. Že to neni kravina dosvědčujou chytrý hlavy z Akademie věd ČR, konkrétně tady.


Já osobně se za jóginí nepovažuju. Jógu mam ráda, inspiruje mě, pomáhá mi necejtit se jako křeček v kolečku, každopádně k ní mam hlubokou pokoru a vim, že toho v sobě ještě hodně hodně nemam. Tak třeba v příštim životě! 😄


Dozvěděli jste se něco, co jste nevěděli? Ať už to je jakkoliv, když mi necháte komentář, budu mít radost.


Mějte se hezky,

Lída